wtorek, 26 marca 2013

Decyzja z wyprawką na przyszłość ...Wzruszające opowieści, historie z życia wzięte – każdy chyba lubi takie książki, ja z pewnością tak. Niestety nigdy nie ma gwarancji, czy autorowi uda się wzbudzić emocje w czytelniku. Dreszczyk ciekawości, niepewności, jakie wrażenie zrobi na mnie opowieść – to uczucia, które zawsze towarzyszą mi w chwili, w której zaczynam czytać. W przypadku „Sekretnego życia CeeCee Wilkes” już od pierwszej strony byłam przekonana, że przepadłam, że od tego momentu świat zewnętrzny przestanie istnieć, dopóki nie przeczytam ostatniego słowa.

Decyzje podejmowane pod wpływem chwili, pod wpływem innych osób, pod wpływem emocji nie zawsze okazują się trafnymi. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że to co przemyślimy i przeanalizujemy może być znacznie bezpieczniejsze i przede wszystkim bardziej racjonalne, ale czy zawsze tak się da? Niekoniecznie … natomiast niezależnie od formy podejmowanych decyzji, każdy musi ponieść ich konsekwencje. Dokładnie tak stało się w przypadku CeeCee. Dziewczyna najprościej mówiąc była w okropnym stanie psychicznym. Jej Mama zmarła, a ona została sama na świecie. Życie jej nie rozpieszczało, musiała jakoś brnąć przez kolejne dni, bez nadziei, że spotka ją coś miłego. Aż tu nagle na jej drodze staje wspaniały mężczyzna, który okazuje się ideałem. Tim dba o CeeCee, otacza ją ciepłem i miłością. Dziewczyna przepada w jego ramionach, zapominając o całym świecie. Zakochuje się w nim bez pamięci, jest gotowa zrobić dla niego wszystko … a nawet więcej, niż wszystko. Tim wykorzystuje ten fakt, co przyczynia się do tego, że CeeCee dostanie od niego wyprawkę na całe życie. Wyprawkę, o której już nigdy nie zapomni. 

Tim wymusza na CeeCee podjęcie decyzji nie dość, że niezgodnej z prawem to jeszcze decyzji, która odbije się na przyszłości dziewczyny i już nigdy nie będzie mogła żyć spokojnie. Miłość i zaangażowanie w znajomość stają się najważniejsze. Dowód miłości w postaci zwykłego tak okazuje się najgorszą decyzją w życiu bohaterki. 

Autorka na kolejnych stronach udowadnia, że najważniejsza w życiu jest miłość. Każda jej odmiana i forma. Miłość matki do dziecka, miłość kobiety do mężczyzny, miłość przyjacielska. Nie koloryzuje jednak żadnej. Uwydatnia wręcz mroczną stronę zapomnienia się. Pokazuje jak łatwo można wpaść w pułapkę tego najpiękniejszego uczucia, w chwili, w której chcemy osobie kochanej oddać wszystko, albo jeszcze więcej. Nieodpowiedzialność biorcy uczucia i oddanie dawcy mogą zniszczyć całe życia, ale czy każdy zdaje sobie z tego sprawę? Czy mijający czas, kolejne wydarzenia są w stanie zatrzeć ślady demonów z przeszłości?  Ta książka powinna być czytana jako przestroga i jako dowód na to, że miłość istnieje, a najważniejsza jest odpowiedzialność za to wszystko, co robimy i mówimy w imię miłości. 

Cokolwiek bym nie napisała w temacie opowieści stworzonej przez Diane Chamberlain okaże się zbyt mało wartościowymi słowami. Tę historię po prostu trzeba przeczytać, pochłonąć i przeżyć, żeby zrozumieć co czują Ci, którzy skończyli książkę. Niebywałe emocje i przeogromna ciekawość są nieuniknione. Chusteczki staną się niezbędne, a o świecie rzeczywistym i poczuciu czasu trzeba zapomnieć.

6 komentarzy:

 1. Wydaje mi się, że ta książka mną tąpnie. Wciągam na listę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chętnie przeczytam. Przekonałaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czekam z niecierpliwością, może będzie kiedyś w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 4. Też się zaciekawiłem, poza tym okładka całkiem klimatyczna. Chyba już gdzieś ten tytuł widziałem...

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzisiaj Święta,
  Więc świątecznie
  Ciebie słodko pozdrawiamy
  I życzonka Ci składamy.
  Rozpisywać się nie chcemy,
  Już to zrobiliśmy w blogu,
  Ale mocno Cię tulimy,
  Najlepszego Ci życzymy! :)
  Słodkich Świąt!
  Życzą
  Włóczykije – Monika i Rafał

  PS. Sorry, że tak "nie na temat", ale najwyżej skasujesz komentarz, a zależało nam na złożeniu życzeń znajomym blogerom, by ich serca poczuły się bardziej wiosennie w te mało wiosenne dni... ;)

  OdpowiedzUsuń