środa, 10 kwietnia 2013

Lewa strona życiaLisa Genova zadebiutowała na rynku wydawniczym książką pt „Motyl”. Dla mnie była to jedna z najlepszych powieści, jakie kiedykolwiek przeczytałam. Na kolejną pozycję autorki czekałam z wielką niecierpliwością. Byłam niemal przekonana, że po raz kolejny przeżyję wielkie emocje. Nie zawiodłam się, autorka utrzymuje bardzo wysoki poziom.

Bohaterką „Lewej strony życia” jest Sarah Nickerson. Kobieta ma bardzo ustabilizowane życie, doskonałą pracę, w której realizuje swoje ambicje, trójkę wspaniałych dzieci oraz męża. Wszystko układa się doskonale. Codzienne problemy Sarah pokonuje z wielkim zaangażowaniem. W pracy radzi sobie bardzo dobrze, obejmuje wysokie stanowisko, dzięki czemu czuje się doceniana i potrzebna, a nawał obowiązków nakręca ją do działania. Życie rodzinne nieco kuleje poprzez to, że Sarah bardzo angażuje się w pracę zawodową. Najczęściej z dzieciakami i z mężem spotyka się podczas porannej walki z czasem oraz wieczorami, kiedy wszyscy mogą usiąść do wspólnego posiłku. Bywają momenty, w których Sarah męczą wyrzuty sumienia związane z brakiem czasu dla najbliższych, nie zwalnia jednak tempa, pędzi dalej realizując swoje plany. 

Każdy dzień Sarah jest dokładnie zaplanowany, każdą wolną chwilę próbuje wykorzystać maksymalnie. Chwilowa dekoncentracja, złe warunki pogodowe sprawiają, że kobieta traci panowanie nad samochodem i dochodzi do wypadku. Od tego momentu życie bohaterki wywraca się do góry nogami, sprawiając, że konieczne są ogromne zmiany. Diagnoza brzmi dość poważnie. W skutek rozległego urazu mózgu, pacjentka zapada na zespół pomijania stronnego. Wszystko, co jest po lewej stronie, jej mózg pomija, nie rejestruje, w skutek czego dla Sarah lewa strona przestaje istnieć. Zaczyna się walka z organizmem, sprawiając, że to co do tej pory było mało istotne, od tego momentu staje się bardzo ważne.

Choroba zmienia człowieka, o tym wiedzą wszyscy. Autorka jednak z wielką dokładnością pokazuje cały proces zmian, jakie zachodzą w życiu. Portret bohaterki jest stworzony z niebywałą dokładnością, co sprawia, że czytelnik wchodzi w jej życie z butami i przeżywa ogromne emocje śledząc kolejne dni i kolejne zmagania Sarah z chorobą. Nie skupia się na jednej postaci, na jednym aspekcie, rozwija opowieść wplatając coraz to nowe wątki sprawiając, że cała książka jest jednym wielkim przeżyciem, które na długo pozostaje w pamięci czytelnika. 
Bardzo polecam „Lewą stronę życia”. Jest to jedna z tych powieści, które warto przeczytać. Wyjątkowa, poruszająca do głębi i przede wszystkim prawdziwa opowieść sprawia, że zastanawiamy się nad własnym życiem, nad własną codziennością. Skłania do głębokich przemyśleń, co jest ważne, a co najważniejsze. Kolejna książka Lisy Genova trafia na moją listę ulubionych i jestem przekonana, że na zawsze zatrzymam to, czego Sarah mnie nauczyła.

5 komentarzy:

 1. Bardzo intrygująco brzmi to, co napisałaś:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Początkowo myślałem, że będzie to jakaś banalna historyjka, ale wraz z zagłębianiem się w opis fabuły zmieniłem zdanie - koniecznie muszę przeczytać. Umiesz zachęcić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w planach obie książki tej autorki, mam nadzieję, że mi się spodobają ;) Motyl już nawet czeka na półce! ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam 'Motyla' Genovy i podobnie jak dla Ciebie, dla mnie to również jedna z najlepszych powieści, jakie czytałam.
  Po 'Lewą stronę życia' również mam zamiar sięgnąć, bo wiem, że książki tej Autorki na długo zapadają w pamięci.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki, ale o "Motylu" słyszałam wiele pozytywnych opinii. Także "Lewą stronę życia" mam zamiar wkrótce przeczytać, nie wydaje się to być zwykła, banalna historyjka.

  Pozdrawiam i zapraszam:
  im-bookworm.blogspot.co,

  OdpowiedzUsuń